Šalčininkų rajono lietuviškų mokyklų mokinių meninės kūrybos šventė „Šalčios aleliumai 2014“
Sausio 25 d. Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijoje vyko tradicinė, jau XVII-oji, „Vilnijos“ draugijos Šalčininkų skyriaus ir pačios gimnazijos rengiama šventė „Šalčios aleliumai“ – vaikų meninės kūrybos festivalis. Tai kasmet vykstanti ir kaskart vis brandesnė šventė, suburianti daugybę Šalčininkų krašto mokinių, mokytojų, plačiąją visuomenę.
2014 m. „Šalčios aleliumuose“ dalyvavo devynių Šalčininkų rajono lietuviškų mokyklų meno kolektyvai, atlikėjai iš Dieveniškių „Ryto“ vidurinės mokyklos, Turgelių vidurinės mokyklos, Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijos, Jašiūnų „Aušros“ vidurinės mokyklos, Poškonių pagrindinės mokyklos, Butrimonių pagrindinės mokyklos, Čiužiakampio pagrindinės mokyklos, Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijos, Šalčininkų lopšelio-darželio „Vyturėlis“. Šių metų renginio tema buvo plati – „Mano Lietuva“, ir programos buvo įvairiapusės. Artistai deklamavo, dainavo, inscenizavo, šoko, perteikė Lietuvos istorijos momentus. Mokinių branda, vis didėjančia menine programų kokybe, energija ir noru skirti savo laiką ir pastangas tautinei kultūrai džiaugėsi į šventę atvykę svečiai: profesorė Gražina Landsbergienė, Lietuvos Respublikos Vyriausybės kancleris Remigijus Motuzas, monsinjoras Alfonsas Svarinskas, profesorius Arvydas Šeškevičius, „Ryto“ draugijos pirmininkas Algimantas Masaitis, „Vilnijos“ draugijos vadovas Kazimieras Garšva, Švietimo ir mokslo ministerijos specialistai, nemažai kitų svečių, visuomeninių organizacijų atstovų, žurnalistų, bičiuliai iš Kauno.
Renginys prasidėjo visoje aktų salėje ir scenoje vos tilpusiu bemaž šimtu šokėjų. Jie, dideli ir maži, ilgai ir kantriai ruošti choreografijos mokytojos ekspertės Dianos Butrimienės, sušoko tokią smagią linksmapolkę, kad žiūrovams patiems kilnojosi kojos ir per kraštus liejosi emocijos. Po nuotaikingos pradžios susikaupėme giedodami „Tautišką giesmę“, klausydami svečių sveikinimų. Kolektyvų pasirodymai žavėjo ir linksmumu, ir nuoširdumu, ir naujai perteiktomis senosiomis tradicijomis. Smagiai šoko, deklamavo kaip visada žavūs lopšelio-darželio „Vyturėlis“ mažieji. Didelis dainingas kolektyvas atvyko iš Jašiūnų „Aušros“ vidurinės mokyklos. Puikią literatūrinę-muzikinę kompoziciją „Tėvyne, tu gandreli baltas...“, paremtą etnokultūra, atvežė Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijos mokiniai. Jaudinančiai ištrauką iš Just. Marcinkevičiaus dramos „Mindaugas“ suvaidino mūsų gimnazijos gimnazistai (didžiulis indėlis mokytojos Gražinos Žilienės). Merginos, Mindaugo žmona ir dukra, perteikė liūdesį ir nerimą dėl savo asmeninio likimo, o vaikinai, ėmęsi kunigaikščių, karžygių vaidmenų, labiau gilinosi į valstybės problemas.
Žavėjomės jų dainomis, kautynių inscenizacija, rimtais ir sudėtingais pokalbiais. Nerimo ir išgyvenimų kupiną nuotaiką, sugriebiančią kiekvieną nervą, scenoje kūrė šokėjos. Mokiniai, padedami mokytojų Dianos Butrimienės, Natalijos Rogožienės, paruošė ir ne vieną atskirą dainą, šokį, kurie paįvairino šventę. Klausytojai ne tik žavėjosi sidabriniais solistų Arno, Karolinos balseliais, iki menkiausios smulkmenos ištobulintais šokėjų judesiais, bet ir patys smagiai šoko polką, lingavo, dainavo, plojo, palaikė. Visi žavėjosi scenos gilumoje labai organiškai įsiliejusiu ir šventės esmę atspindinčiu Pasaulio medžio karpiniu, kurį kurdamos ilgai plušėjo mokytojos Žydrutė Pileckienė ir Svetlana Morozova.
Gimnazijos koridoriuje buvo eksponuojamos net kelios parodos: didžiausia skirta Lietuvos švietimo istorikės ir švietimo reformos iniciatorės Meilės Lukšienės gimimo šimtmečiui; gimnazijos dailės mokytojos Aldonos Bagdanavičienės stiklo sukepimo technika atliktų mokinių kūrybinių darbų paroda; jau kelintus metus „Šalčios aleliumų“ šventės dalimi tampanti lietuviškų mokyklų mokinių piešinių paroda-konkursas. Šiemet mokiniai buvo kviečiami nupiešti, kaip supranta temą „Mano Lietuva“. Visiems įdomu, ką dažniausiai vaikai perteikė, kas Tėvynėje jiems atrodo svarbiausia. Konkurso dalyviai buvo suskirstyti į keturias grupes. Nugalėtojais pripažinti Laurynas Dzvinelis (Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijos darželio auklėtinis), Ugnė Stasiūnaitė (Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio gimnazijos pirmaklasė), Alina Pliaskovskaja (Turgelių vidurinės mokyklos septintokė), Jurgita Seržantaitė (Turgelių vidurinės mokyklos devintos klasės mokinė). Be apdovanojimo neliko ir III vietą 5-8 klasių grupėje užėmusi mūsų gimnazijos auklėtinė Kamilė Dzvinelytė Renginys, remiamas „Vilnijos“ draugijos, „Tautos fondo“, Cingų fondo, baigėsi dovanomis ne tik piešinių konkurso nugalėtojams, bet ir visiems „Šalčios aleliumų“ dalyviams. Svečiai dovanojo knygų, o šeimininkai kiekvienai mokyklai įteikė po tautinę saulutę, prisiminimui nukaltą buvusio gimnazijos mokytojo Rašido Sadrejevo. Ypatingų asmeninių dovanų sulaukė tiek visa mūsų gimnazija, tiek atskiri artistai: Arnas, ypač sužavėjęs profesorę G. Landsbergienę, šventės vedėjai Julija, Marta, Lukas, pagrindinius karaliaus Mindaugo ir karalienės Mortos vaidmenis kompozicijoje atlikę Eimantas ir Julija.